Dla aktywnych – czym jest BCAA?

dla-aktywnych-czym-jest-bcaa

BCAA jest aminokwasem egzogennym rozgałęzionych, który musi zostać dostarczony do naszego organizmu, na przykład wraz z pożywieniem. Są to bowiem związki, bez których prawidłowy rozwój muskulatury oraz struktury mięśni jest praktycznie niemożliwy. Dzięki tym związkom kształtujemy również naszą sylwetkę. Warto zatem zainteresować się ową substancją oraz pomyśleć o wprowadzeniu jej do swojej suplementacji, by móc cieszyć się świetnymi efektami swojej pracy na siłowni.

BCAA – co to jest?

Wspomniany suplement diety jest środkiem, który zawiera w sobie bardzo dużą ilość aminokwasów egzogennych rozgałęzionych. Szkopuł polega na tym, że nie ma możliwości tworzenia tychże niezbędnych nam związków przez nasz organizm. Dlatego właśnie tak ważne jest, by dostarczać je do naszego organizmu chociażby z pożywieniem. Są one tak istotne, ponieważ stanowią aż 25% wszystkich aminokwasów, które występują w naszych mięśniach. Są to zatem aminokwasy, dzięki którym dostarczamy do naszych mieści walin, leucyn oraz izoleucyn.

To składniki pokarmowe, które charakteryzuje wysoka zawartość białka. Przede wszystkim spotkać je można w nabiale, ale również w produktach mlecznych. Produkty te są o tyle dla niektórych niebezpieczne, o ile wykazuje się uczulenie na laktozę. Jej nietolerancja to powód, dla którego niektóre osoby muszą rozpocząć korzystanie z odżywek, by otrzymać preparat wolny od laktozy.

Aminokwasy BCAA- korzyści z zażywania

Jak się okazuje, również naukowcy dowiedli świetnego wpływu na ludzki organizm oraz mięśnie wspomnianych już wyżej aminokwasów. Jest to zatem suplement obowiązkowy u osób, które na co dzień mają do czynienia z kulturystyką lub uprawiają intensywnie aktywność fizyczną. Ów aminokwas jest tak ważny, ponieważ przyczynia się do zwiększenia syntezy białek, dzięki czemu muskulatura powiększa się. Im więcej protein w naszym ciele, tym większy poziom wydzielania hormonów anabolicznych.

Dzięki nim można liczyć na znacznie większy i sprawniejszy wzrost włókien mięśni, a także zapewnienie im ochrony przed ewentualnymi zniszczeniami. Wiemy już zatem o BCAA, co to może oznaczać dla naszego organizmu. Jak się jeszcze okazuje, dzięki odpowiedniemu dawkowaniu nie tylko przeciwdziała się ewentualnym zniszczeniom mięśni, ale także można pozbyć się podskórnej tkanki tłuszczowej, choć lepszym suplementem na odchudzanie jest L-karnityna. Dochodzi ponadto do zwiększenia przemiany energetycznej w naszym ciele, a to skutkuje zwiększeniem siły.

Kto może stosować omawianą suplementację?

Z suplementacji może korzystać praktycznie każda osoba, która prowadzi treningi. Mowa tutaj zarówno o osobach początkujących, jak i już zaawansowanych. Warto również zapamiętać, że suplementy BCAA  stosuje się nie tylko w sportach siłowych. To także środek zażywany przez sportowców, którzy na co dzień uprawiają lekkoatletykę, kolarstwo, czy sporty walki.

Z pewnością osoby, które marzą o rozbudowanej strukturze swojej mięśni, będą chętnie sięgały po ten preparat. Ważną informacją jest również, że osoba przyjmująca w odpowiednim czasie ów odżywkę nie musi martwić się o występowanie jakichkolwiek skutków ubocznych.

Powiązane wpisy