Jak zwalczyć brak apetytu u seniora?

jak-zwalczyc-brak-apetytu-u-seniora

Osoby starsze często miewają problemy z apetytem. Sytuacja taka może być spowodowana wieloma przyczynami, na przykład zniechęceniem typowym dla wieku, różnymi schorzeniami, trudnościami z gryzieniem lub zaburzeniami smaku. Ponieważ głodówki wyczerpują każdego, a zwłaszcza starszych ludzi, których organizm nie umie się już tak szybko regenerować, z zauważanymi problemami z apetytem trzeba zdecydowanie walczyć. Oprócz leczenia doraźnego stosuje się również inne metody, na przykład wdrożenie odpowiednich leków stymulujących apetyt lub zaproponowanie innej, bardziej smacznej i wartościowej diety.

A może witaminy dla osób starszych?

W diecie stworzonej specjalnie dla mało jedzących staruszków nie może zabraknąć bardzo treściwego pokarmu, bogatego w składniki odżywcze i witaminy. Dzięki temu nawet małe ilości będą zapewniały organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Bardzo często zachodzi konieczność dodatkowej suplementacji, na przykład specjalnymi preparatami witaminowymi (przepisanymi oczywiście przez lekarza). Osoby starsze często odmawiają jedzenia z różnych przyczyn, ale przeważnie przyjmują jakieś leki, więc dodanie jednej pigułki więcej nie powinno stanowić problemu.

Podczas tworzenia diety bogatej w witaminy warto zdać sobie sprawę z tego, że z uwagi na podeszły wiek takiej osoby przemiana materii jest znacznie wolniejsza, co jest naturalną przyczyną pogorszenia apetytu i zmniejszenia potrzeb żywieniowych. Dlatego potrawy muszą mieć jak najmniej „zapychaczy”, a jak najwięcej wartościowych składników. Warto wszystko wyposażać również w jak najbardziej atrakcyjny smak i zapach. Często istotnym elementem diety seniora muszą być też małe porcje podane w efektowny sposób – warto regularnie umieszczać w jadłospisie coś nowego, dzięki czemu dania będą ciekawsze i chętniej zjadane.

Niezbędne tabletki na apetyt

Problemy z hormonami, jak również zmniejszone potrzeby energetyczne czynią ze staruszków prawdziwych niejadków. Dość często niezbędne okazuje się zastosowanie tabletek na apetyt, które zachęcą te osoby do sięgnięcia po smakowite jedzenie. Tabletki nie obciążają układu pokarmowego ani innego, są więc bardzo bezpieczne.  Mogą być podawane regularnie lub w sytuacji, gdy zaburzenia apetytu staną się zauważalnym problemem. Należy je uzyskać od lekarza, niedopuszczalne jest samodzielne sięganie po różne środki – łatwo pogorszyć problem, chcąc pomóc, a nie jest to wskazane.

Dobrze dobrane leki na apetyt u seniora

Preparaty zwiększające apetyt często muszą być stałym elementem diety starszych osób. Dzięki regularnemu przyjmowaniu leku wszystko smakuje lepiej i jest chętniej przyswajane. Poza tym warto dbać o to, by senior miał dostęp do jak najlepszych produktów żywnościowych. Nie warto oszczędzać na jakości pożywienia, bo odbije się to dość szybko na zdrowiu starszego człowieka. Różnorodna, zbilansowana dieta jest jedynym warunkiem podawania seniorom małych ilości treściwego jedzenia. Dzięki temu, że żywność będzie świeża, smaczna i atrakcyjnie podana oraz oczywiście dzięki lekom można uzyskać doskonałe efekty.

Powiązane wpisy