Jakie witaminy na łamliwe paznokcie?

jakie-witaminy-na-lamliwe-paznokcie

Łamliwe, kruche i niezbyt estetyczne paznokcie są problemem kosmetycznym i dodatkowo utrudniają odpowiednio wygodne posługiwanie się dłońmi (np. problematyczne bywa pisanie na klawiaturze). „Nie współpracują” z kosmetykami dekoracyjnymi jak lakier i są osłabione, więc trudniej je przycinać czy też w jakikolwiek sposób formować. Na taki wygląd paznokci wpływają różnego rodzaju choroby, kontakt z chemią (np. detergentami) lub niewłaściwa dieta, skutkująca powstaniem niedoborów składników odżywczych i witamin.

Co może wpływać na złą kondycję paznokci?

Nie każdy posiada naturalnie piękne i zdrowe paznokcie. Na ich nieco gorszy wygląd może mieć wpływ wiele różnych czynników, na przykład wykonywanie różnych domowych prac bez rękawiczek lub innej ochrony. Regularne sprzątanie, zmywanie czy pranie pogarsza nie tylko kondycję skóry dłoni, ale oddziałuje również na paznokcie. To samo czeka osoby, które nie dbają o odpowiednio zbilansowaną dietę. Niedostarczenie organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych również skutkuje tym, że paznokcie będą się rozdwajać na końcach, łamać czy kruszyć. Może wystąpić też ich łuszczenie się. Często defekt kosmetyczny przeradza się w trwałą dolegliwość, zwłaszcza wtedy, gdy nie zostanie usunięta przyczyna problemu.

Łamliwe paznokcie – witaminy

W wyniku starzenia się organizmu, narażania paznokci na kontakt z detergentami czy innymi preparatami chemicznymi dochodzi do powstania łamliwości lub rozdwajania się paznokci. Opisane problemy mogą też pojawić się zupełnie, jak się zdaje, przypadkiem – wtedy za ich zaistnieniem stoją niedociągnięcia dietetyczne (przeważnie związane z brakiem odpowiednich ilości wapnia). Żeby sobie pomóc, każdą kurację warto prowadzić dwustronnie, czyli jednocześnie dbać o dietę oraz o kondycję paznokci z zewnątrz, stosując odpowiednie kosmetyki.

Wiele witamin wykazuje korzystne działanie niezależnie od tego, jak zostaną wykorzystane, np. witamina E nadaje się do stosowania i wewnętrznie, i z zewnątrz, np. w postaci kosmetyków do paznokci. Można też wprowadzać ją poprzez odpowiednio skonstruowany jadłospis, w którym powinny znaleźć się roślinne produkty do smarowania, pieczenia i smażenia (oleje, margaryny), jak również rośliny strączkowe. Dla wzmocnienia paznokci warto też sięgnąć po żelatynę, która wykorzystywana jest np. do produkcji różnych deserów typu galaretki.

Rozdwajające się paznokcie i inne problemy

Wdrożenie diety, właściwej kosmetyki oraz odpowiedniej pielęgnacji paznokci powinno pomóc na większość problemów, jakie dotyczą tej części ciała. Gdy jednak tak się nie dzieje, konieczna może być wizyta u lekarza dermatologa lub profesjonalnej kosmetyczki w celu oceny sytuacji. Niekiedy konieczne jest podjęcie leczenia za pomocą specjalnie przepisanych preparatów. Bywa też tak, że wygląd paznokci jest odzwierciedleniem zachodzących w organizmie procesów chorobowych – to pierwszy, możliwy do zauważenia symptom jakiegoś groźnego schorzenia takiego jak grzybica paznokci, które dopiero się rozwija i jest właściwy czas, żeby zdążyć mu zapobiec.

Powiązane wpisy