Na ładny wygląd – jakie witaminy pomogą na łamliwe paznokcie?

na-ladny-wyglad-jakie-witaminy-pomoga-na-lamliwe-paznokcie

Gdy naszym paznokciom brakuje cennych minerałów i witamin, wtedy dochodzi do ich pękania, łamania, rozdwajania się. Nie tylko wygląda ten objaw bardzo nieestetycznie, ale również świadczy o tym, że nasze paznokcie nie są w najlepszej formie. Oprócz tego paznokcie bardzo często stają się matowe i są podatne na rożne stany chorobowe. Niekiedy powodem może być brak witamin, który stanowi skutek ubogiej diety itp.

Jakie witaminy na łamliwe paznokcie będą najlepsze?

By móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi paznokciami, warto systematycznie stosować odpowiednią kurację witaminową, której najlepsze efekty powinny być widoczne po około trzech miesiącach. Wtedy rezultat utrzyma się znacznie dłużej i będzie świadczył o dogłębnej naprawie paznokci, a nie jedynie o wizualnym efekcie uzyskanym na powierzchni płytki.

Aby mieć pewność, że dany suplement diety wspomoże walkę z łamliwymi i kruchymi paznokciami, warto zastosować preparat, który będzie w swoim składzie posiadał żelazo, wapń, ale także biotynę i kwas foliowy. Nie można również zapominać o krzemie i cynku, jak i magnezie, czy nienasyconych kwasach tłuszczowych. To jednak dopiero początek listy składników, ponieważ należy wspomnieć również o witaminach mających wpływ na zdrowie paznokci. Są to między innymi witaminy z grupy B, ale także witamina A.

Odpowiednia suplementacja

Gdy mamy łamliwe paznokcie, brak jakiej witaminy może przyczyniać się do takiego stanu? Z pewnością witaminy A. Powstaje ona z prowitaminy, mianowicie z beta- karotenu. Jest jej pełno w warzywach kolorowych. Warto także wspomnieć, że ma ona wiele wspólnego z witaminą E, ponieważ razem z nią wpływa na odpowiedni stan skóry, a także na jej wszystkie wytwory, tak więc również paznokcie. Jej zadaniem jest również ochrona przed infekcjami wewnętrznego nabłonka. Jako przeciwutleniacz walczy z wolnymi rodnikami oraz wykazuje działanie przeciw nowotworom. Gdy stawiamy sobie pytanie o łamliwe paznokcie, brak witaminy A oraz E może wpływać właśnie na kondycję paznokci oraz przyczyniać się do zwyrodnień w ich zakresie.

Kolejny suplement, o którym nie można zapominać podczas pielęgnacji swoich paznokci, są witaminy z grupy B. W szczególności mowa tutaj oczywiście o witaminach B1, B2 oraz B6. Jeżeli właśnie ich nam brakuje, powinniśmy postarać się o wzbogacenie swojej diety o odpowiednie produkty spożywcze. Mowa tutaj chociażby o warzywach ciemnozielonych, czyli na przykład o cukinii i zielonych ogórkach. Warto także sięgnąć po potrawy z dodatkiem fasoli szparagowej, czy ziemniaków. Jeśli natomiast chodzi o owoce, banany będą najlepszą przekąską. Można także sięgnąć po mleko oraz sery.

Kiedy odpowiednio zadbamy o swoje paznokcie, będziemy mogli liczyć na lepsze unaczynienie skóry. To ważne, by  znajdujące się na niej paznokcie przestały się rozdwajać oraz łamać (rozdwajające się paznokcie? Czytaj tutaj). Co więcej, będą one gładkie i błyszczące, co z pewnością pozwoli im wyglądać zdrowo. Trzeba pamiętać, ze nie wystarczy jednak wprowadzić suplementacji. Należy także pomyśleć o urozmaiceniu swojej diety, a także wspomóc się zewnętrznie przez odpowiednie kremy do rąk. Warto ponadto natłuszczać płytkę paznokcia z pomocą odpowiednich olejków, które wzbogacone o witaminy i minerały pomogą wzmocnić płytkę także od zewnątrz.

Powiązane wpisy