Biegunka – jak sobie poradzić? Domowe sposoby

na-trawienie-by-wygrac-z-problemami-zoladkowymi

Kiedy dopada nas biegunka, jest ona na tyle uciążliwa, że nie można oddać się codziennym obowiązkom, często trzeba także zrezygnować ze szkoły, jak i pracy. Wyleczenie biegunki wcale nie jest takie proste. Czasem potrafi męczyć nas nawet przez kilka godzin. Gdy zatem pojawia się biegunka, domowe sposoby mogą okazać się niezwykle pomocne i przynajmniej złagodzić jej objawy. Ważne by jak najszybciej poczuć się lepiej.

Domowe sposoby na zatrzymanie biegunki

Czy istnieją jakieś sposoby, które pozostały jeszcze w naszej pamięci, a którymi posługiwały się nasze babcie? Czy można liczyć na skuteczną pomoc bez konieczności sięgania po mocniejsze leki i antybiotyki? Z pewnością! W zależności jednak od osobistych predyspozycji oraz powodu biegunki nie każdy może okazać się na tyle skuteczny w konkretnym przypadku. Jedną z metod, o których dosyć często się mówi, jest pożywienie się sypaną kawą w ilości około dwóch łyżeczek.

Oczywiście nie można spodziewa się, że będzie to smaczne lekarstwo, niemniej jednak wiele osób wychodzi z założenia, że im właśnie taka metoda pomogła. Wszystko dzięki alkaloidom, które mają działanie zapierające. Można jednak posłużyć się trochę mniej drastycznym sposobem, czyli wykorzystać ryż. Powinien być rozgotowany. Można do niego dodać także odrobinę gotowanej marchwi. Nie tylko zahamuje on biegunkę, ale także pomoże załagodzić głód i doda nam sił.

Rozwolnienie- domowe sposoby

Następnym bardzo popularnym sposobem na biegunkę jest siemię lniane, które powinno zostać spożyte w formie kisielu albo musu. Nie tylko wpływa ono na zahamowanie biegunki, ale również tworzy barierę ochronną dla naszych jelit. Wspomniane nasiona mają nie tylko działanie hamujące. Stanowią one także świetną metodę na uregulowanie pracy jelit u osób, u których biegunka w danej chwili nie występuje. Jeszcze inny sposób na biegunkę to oczywiście gorzka czekolada. Najlepiej będzie zakupić paczkę czekolady, która wykazuje wysoką zawartość kakao. Działa hamująco  tak jak kawa, ale także doprowadza do zlepienia całej zawartości w jelitach.

Kolejna ciekawa metoda to jagody oraz wszelkie przetwory z tychże owoców. W każdej postaci działają one zapierająco. Istnieje również szereg ziół, które znane są ze swoich właściwości zapierających w przypadku pojawienia się biegunki. Najlepiej będzie zatem wykonać dla siebie napar z rumianki, czy korzenia lukrecji. Popularnością cieszy się również pierwiosnek lekarski oaz ziele cząbru.

Jak walczyć ze skutkami biegunki?

Przede wszystkim należy dużo pić, by nie doprowadzić do odwodnienia. Ważne jest także, by uzupełniać elektrolity, ponieważ ich zaburzenie równowagi nie wróży niczego dobrego dla naszego samopoczucia. By jednak działać jak najbardziej skutecznie, warto także korzystać z takich napojów, jak herbata i jogurt. Szczególnie mocno odradza się natomiast soki owocowe, ale także wszelkiego rodzaju napoje gazowane. Jelita są już bez tego wystarczająco podrażnione. Należy ponadto postarać się wyeliminować na czas biegunki ostre przyprawy, które mogą jedynie przyczynić się do pogorszenia naszego stanu. Warto również więcej wiedzieć o tym jak poprawić trawienie.

Powiązane wpisy