Nadmierny apetyt u dziecka – przyczyny

Niektóre dzieci to typowe „niejadki”, inne natomiast jedzą bardzo dużo i nie lubią się ruszać, co powoduje szybki przyrost wagi. Za duży apetyt u dziecka mogą odpowiadać przyczyny chorobowe, warto więc zwrócić na to uwagę i w razie konieczności odwiedzić specjalistę. Wielu rodziców niepokoi się wyłącznie brakiem łaknienia, ale nie widzi problemu w kwestii dziecka, które je za dużo i przekracza normy wagowe. Zarówno brak, jak i nadmiar apetytu zaliczają się do zaburzeń odżywiania i należy konsultować je z lekarzem.

Nadmierny apetyt u dziecka – przyczyny

Ostatnimi czasy można mówić o prawdziwej pladze zbędnych kilogramów. Coraz więcej osób ma nadwagę, rośnie też liczba otyłych. Wszystko to zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie tych osób, kiedy to są bardzo dobrze karmione, ale niekoniecznie zdrowymi produktami. Z powodu braku czasu nie jedzą np. domowych obiadów, codziennych porcji warzyw i owoców, ale niezdrowe przekąski, kaloryczne dania z fastfoodów i słodycze. Tego typu żywność jest bardzo lubiana przez dzieci, nic więc dziwnego, że chętnie po nią sięgają. Jeśli do tego dochodzi mało ruchliwy tryb życia, szybko pojawiają się zbędne kilogramy. Na początku dziecko z fałdkami i oponkami wygląda „słodko”, później jednak taki widok jest przykry i świadczy o tym, że rodzice nie zadbali o ten aspekt w odpowiednim czasie.

O czym może świadczyć nadmierny apetyt u dziecka?

Jeśli dziecko zjada zbyt dużo jak na swój wiek, nie może się powstrzymać przed podjadaniem między posiłkami, uwielbia kaloryczne przekąski – może to być po prostu zły nawyk, który trzeba spróbować zmienić póki jest to jeszcze możliwe. Nieraz bowiem jest tak, że dzieci pochłaniają ogromne ilości jedzenia, ale nie widać tego po nich i są pełne życia. Maluch z tendencją do nadwagi czy nawet już otyły wymaga sprawdzenia, czy na pewno z jego metabolizmem jest wszystko w porządku. Jak to sprawdzić? Istnieją pewne normy wagi i wzrostu, które można porównać z „parametrami” dziecka. Jeśli pojawiają się przekroczenia norm, oznacza to konieczność konsultacji z lekarzem. Nadwaga jest groźna sama w sobie, ale jeśli pojawia się w tak młodym wieku, niezależnie od przyczyny potrzebuje skorygowania. Jeśli jest złym nawykiem, należy na to wpłynąć, jeśli wynika z choroby – trzeba postawić diagnozę i rozpocząć leczenie.

Brak apetytu u dziecka tak samo groźny

Drugim „biegunem” są dzieci, które nie chcą jeść, są wybredne i trzeba je na siłę zachęcać do przyjmowania zalecanych porcji pożywienia. Najprawdopodobniej u takich dzieci występuje niedowaga, a jeśli do tego nie są odpowiednio zadbane, mogą mieć np. niedobory różnych składników odżywczych. To furtka dla przeróżnych chorób, infekcji, problemów z odpornością – groźne są chociażby anemia lub choroby autoimmunologiczne. W takim przypadku analogicznie należy skonsultować zdrowie dziecka z lekarzem, który może zalecić określoną dietę lub podawanie niezbędnych suplementów. Niekiedy trzeba będzie przyjmować je regularnie przez dłuższy czas, co będzie zapobiegało powstawaniu niedoborów groźnych dla zdrowia.

Powiązane wpisy