Nowoczesne metody na odchudzanie – a może piperyna?

Wykorzystywana np. w dietach odchudzających piperyna budzi zaciekawienie, bo myślimy o jakimś nowym, rewolucyjnym produkcie, który odmieni całą dotychczasową metodykę gubienia zbędnych kilogramów. Rzeczywistość o tyle rozczarowuje, że zdecydowanie nie jest to nic nowego – do tej pory znaliśmy piperynę z jej ostrych właściwości czyniących pieprz świetną przyprawą – ale wyjątkowego wkładu w rewolucyjność diet odchudzających piperynie odmówić nie można.

Czym jest piperyna, efekty, właściwości i możliwości

Oprócz gwarantowanego wrażenia ostrości, piperyna jest dość istotna z uwagi na jej spore zasługi dla zdrowia użytkowników. Między innymi z powodu istnienia takiego składnika mówi się o tym, że przyprawy są istotne dla diety i nie powinno się ich eliminować (za to należy wyrzucić sól i ograniczyć cukier). Dzięki charakterystycznemu smakowi i zapachowi gwarantowanemu przez piperynę potrawy są smaczne i o wiele bardziej apetyczne. Pieprzu nie powinno się nadużywać z uwagi na to, że łatwo „przedobrzyć” danie. Najlepiej jest trzymać się zasady nakazującej przyprawianie do smaku. Ponieważ każdy ma inny, najłatwiej mają osoby mieszkające samotnie, bo same sobie gotują i przyprawiają jak chcą. W przypadku rodzin jest już trudniej – ale zawsze udaje się znaleźć kompromis.

Piperyna – dawkowanie

W związku z tym, kwestia odpowiedniego dawkowania piperyny jest umowna, zresztą z uwagi na ostry smak dość ciężko myśleć o faktycznym przedawkowaniu. Najlepiej jest po prostu stosować tę przyprawę tak, jak komuś pasuje, naturalnie nie unikając jej. Pieprz można wykorzystywać w kuchni polskiej, jak też w np. włoskiej, meksykańskiej itd. dzięki czemu nie jesteśmy ograniczani limitem dostępnych przepisów. Wiele krajów ma propozycje potraw o wiele bardziej doprawionych niż te polskie, więc można przyjemnie (albo nie) się zdziwić. Niezależnie od tego, czy danie będzie w sam raz, czy za ostre, zawarta w nim piperyna na pewno przyda się pod względem swoich właściwości odchudzających.

Piperyna – efekty

Przebadanie efektów wywoływanych przez regularne spożywanie piperyny zawartej w pieprzu doprowadziło do bardzo ciekawych wniosków. Mianowicie działanie piperyny na ludzki organizm jest naprawdę bardzo korzystnie, a często się tego nie docenia. Alkaloid ten:

  • chroni przed rozwojem nowotworów
  • działa antyseptycznie
  • poprawia sprawność umysłu, zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na demencję
  • i oczywiście odchudza.

Jeśli chodzi o najbardziej istotną kwestię – właściwości odchudzające – zauważyć trzeba, że spożywanie tego środka pozwala znacznie przyspieszyć metabolizm. Potrawy nie tylko wydają się smaczniejsze, ale są też lepiej trawione (podobne działanie wykazuje błonnik na trawienie). Regularnie podawane dawki piperyny będą oczyszczały organizm z toksyn, mogą pojawić się też efekty przeczyszczające i moczopędne, ale nie jest to nic wywołującego dyskomfort.

Piperyna – tabletki

Osoby, które nie lubią mocno przyprawionych potraw bądź nie mogą z pewnych względów ich spożywać, mogą zakupić tabletki z piperyną. Ta forma przyswajania piperyny jest bardzo wygodna, znika konieczność martwienia się o ewentualne dozowanie, więc można po prostu czekać na efekty.

Powiązane wpisy