Sucha skóra u seniorów – jak pomóc naszym najbliższym?

W zasadzie w każdym czasie mogą nam się przydarzyć problemy skórne, takie również, jak jej nadmierne wysychanie. Zawsze również konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, która zapewni odpowiedni poziom nawilżenia skóry i będzie zapobiegać jej niekontrolowanemu pękaniu lub innym dolegliwościom. Szczególnie w przypadku seniorów konieczna jest odpowiednia pielęgnacja, w której nieraz trzeba pomóc naszym bliskim, ale która jednocześnie jest w stanie zapobiec późniejszym, nieprzyjemnym konsekwencjom.

Sucha skóra u seniorów: najczęściej pojawiający się problem

Nasza skóra zaczyna się starzeć po osiągnięciu około dwudziestu pięciu – trzydziestu lat i wraz z postępem starzenia pojawiają się również kłopoty dermatologiczne. Niektóre z nich wywołane są przez nasze nawyki i uzależnienia, na przykład palenie papierosów czy zbytnie zamiłowanie do wielogodzinnego przebywania na słońcu. Czasem bardzo sucha skóra to kwestia chorób, jakie toczą się w organizmie czy efekt uboczny stosowanych lekarstw.

Bardzo sucha skóra – przyczyny

Najczęściej pojawiającym się problemem u seniorów jest właśnie bardzo sucha skóra. Powodem tego jest przesuszenie na skutek zmniejszonej ilości wody w organizmie. Najczęściej przesuszone są podudzia, przedramiona, ale również wierzch dłoni czy twarz. Cementem międzykomórkowym w naszym organizmie są głównie ceramidy – zmniejszenie się ich spoistości powoduje również utratę wody, a ta w prostej linii prowadzi do przesuszenia się skóry oraz szorstkości. Wraz z wiekiem zanika również wydzielanie się łoju oraz potu, a więc znika jeden z najlepszego i najskuteczniejszego sposobu ochrony naszej skóry. Odtąd takie czynniki, jak klimatyzacja czy wiatr są w stanie negatywnie wpływać na jakość naszej skóry.

Bardzo sucha skóra może swędzieć

Kolejnym problemem, z jakim może borykać się sucha skóra u seniorów, jest swędzenie. Mniejsze nawilżenie skóry powoduje, że zaczyna być podrażniona, swędząca, napięta. W skrajnych przypadkach pojawia się nawet choroba nazywana świądem starczym i do końca nie wiadomo, dlaczego powstaje, ale przypuszcza się, że ma ona związek z pobudzaniem się w tym czasie receptorów bólowych w organizmie. Chociaż jest to dosyć popularne schorzenie, nigdy nie wolno go ignorować, gdyż jego powodem  mogą być również inne schorzenia.

Jak można radzić sobie z problemem – krem do bardzo suchej skóry?

W podeszłym wieku warto zrezygnować z długich i bardzo ciepłych kąpieli, które wszyscy tak bardzo lubią. Warto również korzystać z delikatniejszych mydeł czy środków myjących. Konieczny będzie również krem do bardzo suchej skóry, dobry, sprawdzony, kupiony nawet w aptekach, z przeznaczeniem dla skóry ze sporymi problemami. Warto również nie wystawiać się na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak silny wiatr czy mocne promienie słoneczne, ponieważ to one również są odpowiedzialne za przesuszanie się skóry. Jeśli chcemy korzystać z uroków słonecznego dnia, konieczne jest zabezpieczenie się kremem z wysokim filtrem UV.