Wypadanie włosów u mężczyzn – czy można skutecznie poradzić sobie z tym problemem?

Dla większości mężczyzn kwestia owłosienia jest bardzo ważna, a w przypadku włosów – nawet nieraz decydująca o ich męskości. Niektórzy mogą szczycić się bujną czupryną do późnych lat, a niektórzy już w młodym wieku zaczynają borykać się z łysieniem. Jak można sobie jednak skutecznie poradzić z tym problemem i czy w ogóle istnieje jakieś skuteczne lekarstwo na wypadanie włosów u mężczyzn?

Wypadanie włosów u mężczyzn – co jest najczęstszą przyczyną problemu?

Jak w większości przypadków, tak i za nadmierne wypadanie włosów odpowiedzialna jest nieodpowiednia dieta, ale także przebywanie pod wpływem silnego, długotrwałego stresu, choroby, która przebiega z gorączką, może być jednak także reakcją na przyjmowanie chemii w trakcie leczenia nowotworu, a także skutkiem ubocznym stosowania lekarstw przeciwdepresyjnych. Łysienie możliwe jest również skutkiem operacji, podczas których pacjent utracił sporą ilość krwi. To, w jakim wieku zacznie się u potomków w męskiej linii łysienie, najczęściej zależy od genów oraz od poziomu testosteronu, odpowiedzialnego za ten element męskiej urody.

Jak postępuje łysienie u mężczyzn?

Łysienie jest długotrwałym procesem, który zawsze ma kilka etapów. Wypadanie włosów u mężczyzn  rozpoczyna się od tworzenia popularnych zakoli czy zatok, pojawiają się również niewielkie, miejscowe ubytki owłosienia, głównie w przedniej części głowy. Dalszym etapem jest przerzedzenie się linii włosów, a także podwyższenie się tej linii, w związku z czym powstaje tak zwane wysokie czoło, pierwsza najbardziej widoczna oznaka początku procesu łysienia u mężczyzn. Następnym etapem jest przerzedzanie się włosów na koronie oraz na środkowej części głowy, jeśli włosy są podatne i wrażliwe na dihydrotestosteron, a sam proces nie zostanie odpowiednio wcześnie zatrzymany. Ostatnim stadium jest całkowite wyłysienie.

Co na wypadające włosy?

W pierwszej kolejności wypadanie włosów u mężczyzn powinno być zatrzymane, jeśli tylko pojawią się pierwsze oznaki wypadania włosów. Najlepiej zacząć od odpowiedniej diety, bogatej w witaminę B, D oraz E. Można je znaleźć w takich produktach, jak ryby, wątróbce, nabiale oraz w wybranych płatkach zbożowych. Często jednak skuteczniejsze i szybsze rezultaty przynosi wykorzystanie specyfików z apteki albo z drogerii. Szampon na wypadanie włosów dla mężczyzn to jeden z chętniej kupowanych kosmetyków, jednak nie on jeden może się okazać pomocny w walce z problemem.

Szampon na wypadanie włosów dla mężczyzn – czy rozwiązuje wszystkie problemy?

Od tego typu kosmetyków często oczekuje się znacznie więcej, niż są w stanie faktycznie nam dać. Szampon na wypadanie włosów dla mężczyzn jest w stanie poprawić ich kondycję, ale nie jest w stanie sprawić, że włosy, które nam wypały, w jakikolwiek sposób odrosną – trzeba pogodzić się z ich stratą lub wybrać nieco inne rozwiązanie, na przykład nieoperacyjne przeszczepianie włosów, a więc implanty, które można wykonać w wielu gabinetach kosmetyki estetycznej. Stosowanie szamponów daje również efekty dopiero po kilku miesiącach systematycznego stosowania, o czym trzeba pamiętać.

Powiązane wpisy